top of page

Rehabilitacijske aktivnosti

Individualan rad
Nakon izvršene inicijalne procjene djetetovih potreba i mogućnosti izrađuje se individualan plan rada. U suradnji s roditeljima i djetetom postavlja se opći/dugoročni cilj i specifični ciljevi- koraci u rehabilitacijskom procesu. Svaka seansa se procjenjuje s obzirom na postavljen cilj i odabrane metode, te se po potrebi prilagođavaju kako bi svaka seansa na najefikasniji način doprinijela razvoju djeteta. Ovisno o specifičnostima svakog djeteta, njegovim potrebama, iskustvima, željama u rad se uključuje terapijski pas.

 

Savjetodavni rad

Mnoge obitelji djece s teškoćama u razvoju već imaju svog psa. Često bi voljeli uključiti svog kućnog ljubimca u rehabilitaciju djeteta no ne znaju kako. Uključivanje psa u rehabilitacijske aktivnosti je složen proces koji uključuje dobro odgojenog i tolerantnog psa, terapeuta voljnog koristit psa u svom radu i voditelja psa- obično je to roditelj koji je prošao obuku rada sa psom. Dobrobiti uključivanja psa puno su veće od početnih teškoća na samom početku rada. Jednokratno ili višekratno savjetovanje što sve treba znati pas, a što voditelj/terapeut i kako ga uključiti u rad ubrzava i pospješuje učinke terapije.

Grupni rad
U grupi djeca djeluju vrlo poticajno jedni na druge. Oni jači/stariji djeluju poticajno na slabiju djecu, dok istovremeno dobivaju osjećaj odgovornosti i samopouzdanja. Učeći od svojih vršnjaka djeca lakše prihvaćaju svakodnevne izazove u vlastitoj terapiji.  Kada njihovu motivirajuću interakciju uključimo terapijskog psa učinak je još veći. U grupnom radu djeca kroz primjerenu socijalizaciju, uspostavljanje pozitivnih emocionalnih odnosa  lakše i motiviranije obavljaju zadane aktivnosti jer je i nagrada višestruka – pohvala od vršnjaka, terapeuta i veselje psa. 

bottom of page